Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Czarzasty: Wspólna walka o prawa kobiet

dodano 2016-09-23 14:27 w kategorii: Ludzie

- Projekty obywatelskie w sprawie aborcji nie zostały potraktowane na równi, jeden z nich został w pierwszym czytaniu odrzucony – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej odnosząc się do odrzucenia przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy „Ratujmy kobiety”. – Nie dziwię się temu, ponieważ w Sejmie nie ma ani jednego posła lewicy – dodał Czarzasty. – Chciałem serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zbierali podpisy pod projektem „Ratujmy kobiety”, a szczególnie Barbarze Nowackiej, która ten projekt prezentowała w Sejmie – oświadczył przewodniczący Sojuszu.

Włodzimierz Czarzasty ocenił podczas konferencji prasowej 23 września br., że wczoraj została przegrana bitwa, ale nie wojna. Źródłem porażki był brak przedstawicieli lewicy w Sejmie. - Wniosek jest jeden, w sprawie swoich wartości lewica musi walczyć razem - powiedział Czarzasty. Przewodniczący SLD ocenił, iż bez współdziałania lewicy jej poszczególne inicjatywy podzielą los, który spotkał projekt „Ratujmy kobiety”.

- Chciałem zaprosić wszystkie podmioty na lewicy do współpracy i prosić o pomoc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w sprawie aborcji – powiedział Włodzimierz Czarzasty. – Pragnę zaprosić partię Razem, panią Barbarę Nowacką i Inicjatywę Polską, Unię Pracy, Biało Czerwonych, Dom Wszystkich Polska, Inicjatywę Kobiet, Polską Partię Socjalistyczną, SDPL, Unię Lewicy, Partię Zielonych, Polską Partię Pracy, WiR, Polską Lewicę oraz związki zawodowe skupione w OPZZ, abyśmy wspólnie walczyli o prawa kobiet – podkreślił przewodniczący SLD. - Od dziś nie traktuje pomysłu referendum w sprawie aborcji, jako pomysłu SLD – dodał Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD zaapelował o udział w tegorocznym Kongresie Lewicy, który może stać się platformą gdzie ugrupowania lewicowe będą mogły rozmawiać o współdziałaniu. „Wroga mamy jednego, jest nim PiS”.  

- Prawo do szczęścia polskich rodzin zabierają ludzie przez nich wybrani do Sejmu – powiedziała Katarzyna Bernadetta Olszewska, radna warszawskiej Pragi Południe odnosząc się do faktu procedowania przez Sejm projektu tzw. „anty-in vitro”. – Czas zwrócić się do samorządów lewicowych i postępowych, aby to one finansowały zabiegi in vitro – dodała Olszewska. – Apeluję do prezydent Warszawy, aby stolica również wsparła tę metodę leczenia bezpłodności – podkreśliła radna SLD.

Pragniemy zebrać minimum pół miliona podpisów pod wnioskiem w sprawie referendum, w którym chcemy przedstawić do wyboru dwa warianty dotyczące prawa do przerywnia ciąży:

zachować obecne przepisy dotyczące przerywania ciąży (wariant 1.), czy je zliberalizować (wariant 2.)

 

Wariant 1. Dopuszczalne jest przerwanie ciąży w przypadkach gdy:

1)      ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

2)      badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieodwracalnej choroby zagrażającej jego życiu,

3)      zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

 

Wariant 2. Dopuszczalne jest przerwanie ciąży w przypadkach gdy:

1)      ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,

2)      badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieodwracalnej choroby zagrażającej jego życiu,

3)      zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego,

4)      nie został ukończony 12 tydzień ciąży i kobieta podejmie samodzielną decyzję o jej przerwaniu.

Karty do zbierania podpisów można pobrać tu - www.referendumaborcyjne.pl

 

Dlaczego chcemy przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum dotyczącego prawa do przerywania ciąży?

Ponieważ stanowczo sprzeciwiamy się projektowi całkowitego zakazu przerywania ciąży, który przewiduje projekt ustawy zaproponowany przez obywatelski komitet ustawodawczy!

Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, który uzyskał przychylność pani premier Beaty Szydło, wprowadziłby nowe definicje ustawowe:

·         „DZIECKA POCZĘTEGO”

Obecnie pojęcie to jest niezdefiniowane.

Po planowanych  zmianach o dziecku mówi się od momentu "połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej".

·         „ZABÓJSTWA PRENATALNEGO”

Po planowanych  zmianach zabójcą będzie każdy – również kobieta ciężarna, która podda się zabiegowi usunięcia ciąży – kto powoduje śmierć „dziecka poczętego”. Przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

To dla nas projekt całkowicie nie do zaakceptowania, godzący w ochronę życia i zdrowia kobiet oraz naruszający ich godność.

Jaka byłaby sytuacja kobiet po wprowadzeniu całkowitego zakazu przerywania ciąży?

Każda kobieta pod groźbą pozbawienia wolości  będzie musiała donosić KAŻDĄ ciążę, nawet w wypadkach, w których:

·         zagraża ona zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej, np. doszło do ciąży pozamacicznej lub kobieta jest w tracie chemioterapii;

·         dziecko jest ciężko upośledzone i nie ma szans na przeżycie;

·         ciąża jest wynikiem przestępstwa, np. gwałtu lub kazirodztwa.

 

Kobiety nie będą miały możliwości, m.in.:

·         przeprowadzenia badania prenatalnych, gdyż proponowana ustawa znosi ich obowiązek, a co za tym idzie możliwość ich finansowania z budżetu państwa czy samorządów. Zatem mimo braku formalnego zakazu badań prenatalnych, można się będzie spodziewać  znacznej niechęci do ich przeprowadzaniu ze strony lekarzy.

·         przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro, gdyż w świetle proponowanej ustawy z każdej zapłodnionej komórki jajowej powstaje „dziecko poczęte”.

Poruszeni ryzykiem możliwości przegłosowania przez obecnego, konserwatywnego, ustawodawcę takich drastycznych, nieludzkich wręcz, przepisów, uważamy że racjonalnym krokiem jest doprowadzenie do ogólnokrajowego referendum w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży.

Jaki mamy cel?

Celem jest umożliwienie Polkom i Polakom wypowiedzenia się w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, którą uważamy za bardzo istotną, i zachęta do wybrania wariantu rozszerzającego prawo kobiet do przerywania ciąży. Nie dopuszczamy możliwości całkowitego zakazu przerywania ciąży.

O co chcemy zapytać w referendum?

O to, czy zachować obecne przepisy dotyczące przerywania ciąży (wariant 1.), czy je zliberalizować (wariant 2.)Komentarze

Wydarzenia

 • Miller: Morawiecki nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa

  13 minut temu

  - Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller.czytaj więcej»

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  2 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  3 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.